0.0/5 derecelendirme (0 oy)

18. ULUSLARARASI BERGAMA ÇOCUK ŞENLİĞİ RENGARENK GÖSTERİLERLE BAŞLADI

Bergama Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği, açılış korteji ile başladı.

Şenlik için 19 Nisan Cumartesi günü Bergama’ya gelen konuk öğrenciler, 20 Nisan Pazar günü kendilerine eşlik eden Belediye çalışanları ile tarihi örenyerlerini gezmişlerdi.

Çocuk Şenliği’nin resmi açılışı ise Kortej Yürüyüşü ile gerçekleştirildi. Endüstri Meslek Lisesi’nin önünden başlayan yürüyüşe; Bulgaristan, Bosna Hersek, Moldova, Romanya, Yunanistan ve Almanya’dan gelen 120 öğrenci ve delegasyonun yanı sıra Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Belediyesi Meclis Üyeleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve Bergama’daki okulların halk oyunları ekipleri katıldı.

Önde Bergama Belediye Bandosu; arkada Türk bayrakları, konuk ülke bayrakları ve flamalar eşliğinde yürüyen kalabalık, Bergama sokaklarında festival atmosferi yarattı.

Yürüyüşe katılamayan vatandaşlar evlerinin balkonlarından, çalışanlar ise işyerlerinin önlerinden alkışlarıyla destek verdi korteje.

İstiklal Meydanı’na kadar yürüyen kortejin son durağı Cumhuriyet Meydanı oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç açılış konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. 23 Nisan’ın Bergama’da 18 yıldır uluslararası nitelikte kutlandığını vurgulayan Gönenç, “Tam 18 yıldan beri Bergama’nın kardeş kentlerinden, dost ülkelerinden gelen çocuklarımız Bergamalı çocuklar ile birlikte aynı evde konaklıyor, aynı sofrada yemek yiyor, aynı bahçede oynuyorlar ve aynı sahnede kendi geleneklerini, kendi kültürlerini ve kendi halk danslarını sergiliyorlar. Gerçekten bu aslında bir Çocuk Bayramı değil belki dünyanın en önemli dostluk ve barış projelerinden birisi. Bu bayramı bize armağan eden ulusumuzun büyük önderi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz” dedi.

Başkan Gönenç, Atatürk’ün dünya çocuklarına bayram armağan eden ilk ve tek lider olduğunu söyledi. “Savaş meydanlarından gelip o savaşın yıkıcılığını, yakıcılığını gördükten sonra, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ diyerek bize böyle bir bayramı armağan etmesi nasıl bir lidere sahip olduğumuz konusunda açıkça bir fikir veriyor. Bu bayram sadece bir çocuk bayramı da değil. Bu bayram artık bu topraklarda, bu ülkede egemenliğin yeniden halka ve ulusa geçmesinin, T.B.M.M’ ye geçmesinin, halkın seçtiği seçilmiş temsilcilere geçmesinin yıldönümü” diye konuştu.

Bergama Belediye Başkanı, konuşmasının sonunda 18. Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği’ne katılan konuk ülkeler ve temsilcileri ile öğrencileri evlerinde misafir eden Bergamalı ailelere teşekkür etti.

Program, misafir ekiplerin ve Bergamalı öğrencilerin yöresel dans gösterileriyle devam etti. Ülkelerine ait geleneksel dans gösterilerini sunan konuk öğrenciler Bergamalılardan büyük alkış aldı.

1226, Pazartesi, 21 Nisan 2014

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica