5.0/5 derecelendirme (1 oy)

AKOVA, “ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR AMA KADRO YOK”

CHP Balıkesir Milletvekili Av. Ayşe Nedret Akova, Almanca öğretmenlerinin atamasının yapılmaması, ücretli olarak çeşitli sosyal haklardan yoksun çalıştırılmasıyla ilgili konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Akova’nın verdiği soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevap verildi. Bakan Avcı, CHP Balıkesir Milletvekili Av. Nedret Akova’ya, Almanca öğretmenliği için öğretmen açığı bulunmasına rağmen öğretmen kadrosu açılmadığı için atama yapılamadığını belirtti.

Bu yanıtın üzerine bir açıklama yapan Nedret Akova,  2012 yılında 331 Almanca öğretmeni başvurduğu halde sadece 6 öğretmen atandıüını vurgulayarak, “Üstelik Almanca alanında ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı 1.235’tir. Bakanlığın kadro konusuna bir çözüm bulup hem öğretmenlerin hem öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için gerekli öğretmen atamasını yapması gereklidir. Bu sorun diğer branşlarda da geçerlidir. Öğretmen açığı bulunmasına rağmen, birçok branşta Maliye Bakanlığı kadrolara izin vermediği için atama yapılamamaktadır. Bu durumda hem öğretmenler hem öğrenciler mağdur olmaktadır. Bakanlığın gelecek nesillerin en iyi şekilde yetiştirilmesinin her şeyden önemli olduğunu fark edip, eğitime daha fazla bütçe ayrılması için çaba sarf etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

1437, Perşembe, 05 Eylül 2013

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica