0.0/5 derecelendirme (0 oy)

AYVALIKTA BAYRAM MAHŞERİ

Ramazan Bayramı nedeniyle Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Türkiye’nin dört bir yanından gelen mahşeri kalabalığı ağırladı.

Kış aylarında 35-40 bin civarında olan Ayvalık’ın nüfusu, Ramazan Bayramı nedeniyle 500 bin sınırını aştığı tahmin edilirken, bayram süresince ilçenin tek ana arteri olan Atatürk Caddesi, başta İstanbul ve Ankara plakalı araçlar olmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen binlerce araç nedeniyle tam anlamıyla felç olup, kilitlendi.

Kent merkezindeki trafik karmaşası ilçeye bağlı Küçükköy beldesi ile Cunda adasında da aynı yoğunluğunu korudu.

Bayram nedeniyle tarihinin en kalabalık günlerini yaşayan Ayvalık’ta, tüm otel ve pansiyonların odalarına ek yatak ilave ederek doluluk oranlarını yüzde 200 seviyelerine kadar çıkardığı bildirildi.

Gündüz saatlerinde plajları ve kafeteryaları dolduran mahşeri kalabalığın, gece saatlerinde ise eğlence merkezlerine aktığı gözlendi.

Binlerce gece hayatı müdaviminin doldurduğu disko ve barların rekor cirolara ulaştığı tahmin edilirken, Ayvalık’ın ağırlıklı deniz mahsullerinden oluşan kendine has zeytinyağlı mutfağıyla ünlü ilçe merkezi ve Cunda adasındaki restoranların gecenin ilerleyen saatlerine kadar müşterilerine hizmet vermeye çalışmaları da dikkatlerden kaçmadı.

Aşırı insan seli nedeniyle ilçede güvenlik önlemlerinin arttırıldığı öğrenilirken, Ayvalık Devlet Hastanesinde ise sağlık ekiplerinin yoğun hasta yığılması nedeniyle güç koşullar altında görev yapmak zorunda kaldıkları bildirildi.

Ayvalık’ta aşırı kalabalık nedeniyle ekmek ve pet şişe su satışlarının patladığı ve birçok marketin bu iki gereksinimi karşılamakta büyük güçlükler yaşadıkları da gelen bilgiler arasında.

DÖNÜŞ İSTİKAMETİNDE OTOBÜS FİRMALARININ EKSTRA EK SEFERLERİ DE DOLUYDU

Ramazan Bayramı nedeniyle ilçeye ülke genelinden özel araçlarıyla akın eden binlerce vatandaşın yanı sıra otobüs firmalarıyla gelenlerin de seyahat şirketlerindeki yoğunluğu yüzde 200’lük seviyelere taşıdığı kaydedildi.

Bayram dönüşünde bir çok firma rutin seferlerine ek seferler eklerken, yoğun talep karşısında ekstra ek seferlerinin de dolduğu bildirildi.

İzmir-Ayvalık arasında yolcu taşıyan bir firmanın ise sadece bayram dönüşü için 26 adet ek sefer düzenlemesine rağmen yoğun talebi karşılamakta zorlandığı öğrenildi.

BAYRAM FIRSATÇILARI YİNE İŞ BAŞINDAYDI

4 günlük Ramazan Bayramı nedeniyle aşırı yoğunluğu fırsat bilen bazı konaklama tesislerinin normalde 60 ile 120 lira arasında olan günlük oda fiyatlarını 500 liraya kadar ulaşan rakamlarla fiyatlandırdığı iddia edilirken; bazı kafeterya, restoran ve eğlence yerlerinin ise küçük bir pet şişe suyu 5 lira, bir kutu kolayı da 20 liradan satışa sunması gerek vatandaşlar, gerekse de ilçedeki turizmin gelişmesi için yoğun çaba gösteren Ayvalık Turizm Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği (AYTUGEB) yöneticilerinin tepkisini çekti.

BAYRAM YOĞUNLUĞUNUN YERİNİ HAREKETLİ BİR TURİZM SEZONUNA BIRAKMASI BEKLENİYOR

Öte yandan Ramazan Bayramının sona ermesi nedeniyle yerini, bayram kadar olmasa da yoğun bir turizm sezonuna bırakması beklenirken, Ağustos ayının kalan süresi ile Eylül ayının ilk yarısındaki sürecin ekonomik bir hareketi beraberinde getirebilmesi ihtimali ise durgun kış aylarında borç batağına saplanan ilçe esnafı için tek umut kaynağı olarak yorumlanıyor.

1458, Salı, 13 Ağustos 2013

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica