5.0/5 derecelendirme (1 oy)

AYVALIKTA HASAT UMUTLA BAŞLADI

Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Ticaret Odası Tarafından bu yıl 9. su düzenlenen Zeytin Hasat Günleri’nin ikinci gününde; ‘Zeytinyağı; Türkiye’nin Milli Yağı’ adını taşıyan panel ve geleneksel zeytin hasatı ile sürdü.

Sabah saat 10.00’da Ayvalık Belediyesine ait İsmet İnönü Kültür Merkezinde gerçekleşen panelde zeytinciliğin sorunları tartışılırken, ilçeye bağlı Mutluköyü’ndeki Nostalji Bahçesi Çiftliği’nde gerçekleştirilen sembolik zeytin hasadına ise ülkenin tanınmış gazetecilerinin yanı sıra bin 500 civarında da davetli katıldı.

İÇ TÜKETİMDE HEDEF 4 LİTRE

 Ayvalık Belediyesi ve Ticaret Odası işbirliğiyle düzenlenen Zeytin Hasat Günleri etkinliğinin 2 gününde İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Zeytinyağı: Türkiye’nin milli yağı” temasıyla düzenlenen bir panel düzenlendi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Mustafa Tan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Ana Gıda Genel müdürü Ümit Ersoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel müdürü Mevlüt Gümüş konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, zeytin ve zeytinyağının sağlıklı beslenme konusundaki önemine vurgu yapıp, dünya ülkelerindeki zeytin yağı tüketiminin çok Türkiye’den çok yüksek olduğunu belirterek, kişi başına düşen yıllık tüketimin 1.7 litreden 4 litreye çıkartılması için çok ciddi devlet destekli adımların atılmasının önemine işaret ettiler.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ında izleyicilerin arasında olduğu panelin açılış konuşmasını yapan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer,  Zeytinin ekonomik anlamda çok önemli bir ürün olduğunu vurgulayarak “Ama bize göre zeytine gereken değer verilmiyor. Yaklaşık 5 yıldır zeytin fiyatları, girdiler artmasına rağmen yükselmedi. Sektör temsilcileriyle ortak isteğimiz, zeytine daha fazla destek verilmesidir. Bu nedenle bugün burada zeytin sorunlarının tartışıldığı bir söyleşi organize ettik. Burada sorunlarımızı tartışıp, birlikte çözüm üretmeye çalışmalıyız. Bu yüzden de bu yıl 9. sunu düzenlediğimiz Zeytin Hasat Günleri’nin bu yılki programımızın en çok önem verdiğimiz ise bu paneldir” dedi.

ÜRETİCİ SIKINTILI

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Suriye üzerinden gelen zeytinyağına karşı Türk zeytincisinin korunması gerektiğini söyledi. Çetin, “Bu bir politikadır, hükümet politikasıdır, bu yüzden o politikaya da saygımız var. Suriye hududundan geçen sene 60 bin ton zeytinyağı girdiğini biz biliyoruz, herkes biliyor. Defalarca ilgili bakanlıklara yazı yazdık. Onlar da bize, 'Gerekli mücadeleyi yapıyoruz.' diye cevap verdi ama buna rağmen 50 bin, 60 bin ton civarında Suriye'den yağ girdiğini biliyoruz. Bu da Türk zeytinciliğini tehdit ediyor. Bu sene ne kadar gireceğini Allah bilir” diye konuştu.

Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı (UZZK) Başkanı Mustafa Tan ise; Ayvalık’taki hasadın zeytin üreticilerinin bir şöleni olduğunu dile getirdi. Üreticilerin bu yıla sıkıntılı girdiğini kaydeden Tan, 1 kilo yağın maliyetinin 5,5 TL olduğunu, köylünün çok zor durumda bulunduğunu, geçinemediğini ifade etti. Tan, iç piyasada tüketimin artması için kampanyalar hazırladıklarını vurgularken, şunları söyledi:”Cumhurbaşkanı, Başbakan, popüler sanatçılar televizyonda zeytinyağı tüketse tüketim patlar. Zeytinyağının tanıtımı için kamu spotu hazırladık ancak bitkisel yağcılar haksız rekabet yaratacağı iddiasıyla engelledi. Lokman hekimin “ye” dediği, dört dini kitapta adı geçen, “ağaçların ölümsüzü’, ‘Tanrının ağacı’ denen zeytin bu kadar değerli bir ürünün tanıtımını yapamıyoruz” diye konuştu.

Panelistlerden Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy ise; sektörün sorunlarına çarpıcı bir şekilde yansıtan konuşmasıyla dikkatleri üzerinden topladı.

Tüketimin artması için üretimin önemine işaret eden Ersoy, kendilerinin sektörün sanayi bölümünü oluşturduklarını ama sanayinin yürüyebilmesi için ise üreticinin üretim yapabilmesi gerektiğini vurguladı.

Panelde konuşan Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş’de Türkiye’de daha fazla zeytinyağı tüketilmesi için, kamu spotları hazırlatılmasının gerektiğini belirterek, hükümetin zeytincilik konusunda verdiği destekleri arttırma kararı aldığını kaydetti.

Panel sonrasında Anadolu Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından Ayvalıklı üretici Abdullah Ertem’e yılın üreticisi plaketi verildi.

AYVALIKTA HASAT COŞKUSU

Panelin ardından Mutlu köyü’ndeki Nostalji Bahçesi Çiftliği’nde geçen davetliler, burada gerçekleştirilen sembolik zeytin hasadına katıldı.

Güneşli ve güzel bir günde gerçekleşen hasat tam bir coşkuyla gerçekleşti.

Hasat sırasında Ayvalık Roman Orkestrası’nın verdiği konser ve tiyatro gösterimleri davetliler tarafından ilgi gördü.

Klasik ve modern yöntemlerle zeytin toplanmasına tanık olan konuklar, zeytin ağaçlarının altında kendilerine ikram edilen zeytin ve zeytinyağlı yiyeceklerin tadımını yaptı.

Zeytin bahçesinde kurulan sofralarda, Ege müziklerinden örnekler sunulduğu dinletiler eşliğinde, keşkek ve pilav yedi.

BALIKESİR VALİSİ AHMET TURHAN, “ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DE TÜKETİMİ DE ARTTIRILMALIDIR”

Erzurum’dan gelene 80 ilköğretim okulu öğrencisi çocuğunda katıldığı Ayvalıktaki yılın ilk hasatında muhabirimize açıklamalarda bulunan Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, yeni hasat yılının üreticiler için hayırlı olmasını dileyerek, “Hasat yılımızın bereketli olmasını diliyorum. Güzel bir günde yapılan bu hasatın üreticilerle birlikte yapılmasının da ayrı bir özelliği var. İnşallah üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alırlar” dedi.

Zeytinyağının insan sağlığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Turhan, “Bildiğiniz gibi Türkiye’de kişi başına düşen zeytinyağı tüketimi, Akdeniz ülkelerine göre çok çok az. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde kişi başına tüketilen zeytinyağı oranı oldukça yüksekken, hatta bazılarında 20 kiloya kadar çıkarken, bu durum ülkemizde 1 buçuk litre civarında kalıyor. Sağılığımız açısından, insan sağlığı açısından, zeytinyağı üretimini arttırmamız lazım” diye konuştu.

TÜRKÖZEN, “ZEYTİNYAĞI İNSAN SAĞLIĞININ EN ÖNEMLİ DOSTUDUR”

Hasat etkinliğinde açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen ise; dünyanın ve Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağının Ayvalık’ta çıktığını vurgulayarak, “Zeytinyağında en büyük sorun burada yani üretimde. Üreticinin olumsuzluklarının giderilmesinin yanı sıra üreticinin devlet politikalarıyla desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Zeytinyağı tüketiminin arttırılmasının önemine dikkat çeken Belediye Başkanı Türközen, zeytinyağının her sofrada mutlaka bulunması gerektiğini kaydederek, “Zeytinyağın kızartma yemeklerinde kullanılmamasına ilişkin yanlış bir algı var. Oysa fazla zeytinyağı tüketiminin insan sağlığına zararı yoktur. Belki çok fazla tüketildiğinde biraz kilo alınabilir. Ama insan sağlığının en önemli dostu da zeytinyağıdır” diye konuştu.

1304, Pazar, 03 Kasım 2013

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica