5.0/5 derecelendirme (1 oy)

BERGAMA İZMİRLİLERİ ÇAĞIRIYOR!

Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası, UNESCO Dünya Miras Adayı Bergama’nın tanıtımına katkı sağlamak ve turizm sektörünü canlandırmak amacıyla ortaklaşa bir projeye imza attı.

Bergama Seni Çağırıyor” adı verilen proje kapsamında, 10 Mayıs 2014 – 22 Haziran 2014 tarihleri arasındaki her Cumartesi ve Pazar, İzmirlilerin Bergama’yı görebilmesi için İzmir’den Bergama’ya ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek.

Cumartesi ve Pazar günleri sabah 09:30’da İzmir’den hareket edecek otobüslerle Bergama’ya gelecek olan vatandaşlar, ilçeyi gezip alışveriş yapma imkanı bulacaklar. Ziyaretçiler, aynı günün akşamında yine aynı araçlarla İzmir’e götürülecekler.

Projeden faydalanmak isteyenlerin yapmaları gereken tek şey ise Bergama Ticaret Odası’nı arayarak  rezervasyon yaptırmak.

Bölgede bir ilk olma niteliğini taşıyan proje, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in ortaklaşa düzenlediği toplantıyla basına ve kamuoyuna tanıtıldı.

Bergama Belediyesi Meclis Üyeleri, Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Bergama’daki oda başkanları ve turizmcilerin katıldığı toplantıda ilk sözü Başkan Gönenç aldı.

UNESCO Dünya Miras Adaylığı sürecinin Bergama’nın bilinirliğini arttırdığını söyleyen Mehmet Gönenç, “Ama hala Bergama’yı bilmeyen ve görmeyen çok önemli bir kesim var. İzmir’de Bergama’ya gelmeyen, Bergama’nın zenginliklerini görmeyen bir kitle var. Biz de ‘Bergama’yı görmeyen kalmasın’ diyerek Ticaret Odamız ile birlikte böyle bir proje geliştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren İzmir’de iki noktadan, Cumartesi ve Pazar günleri  ücretsiz otobüs seferi başlayacak Bergama’ya. Konak’tan kalkacak araç Bornova üzerinden Bergama’ya gelecek, diğeri de Karşıyaka İskele’den hareket edecek. Bergama’ya gelecek araçlar ziyaretçilerimizi Kızılavlu’da bırakacak” dedi.

Bergama Belediye Başkanı programın örenyeri ziyaretlerini kapsamadığını, ancak ziyaretçilerin ilçede bulundukları zamanı diledikleri gibi değerlendirebileceklerini vurguladı. Misafirlere yol boyunca bir rehberin eşlik edeceğini ve Bergama’yı anlatan tanıtım filmlerinin izletileceğini söyleyen Gönenç “Misafirler buraya geldiklerinde onları bir karşılama masası bekliyor olacak. Karşılama masasında Bergama’yı tanıtıcı broşürler, CD’ler yer alacak. Onun dışında ziyaretçilerimiz ilçemizin yöresel ve kültürel zenginlikleri ile ilgili de bilgilendirilecek. Ne yiyebilecekleri, nerelerden alışveriş yapabilecekleri konusunda  öneriler sunulacak” dedi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in ardından söz alan Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ise “İzmir’de konuştuğumuz, tanıdığımız insanlarının bir çoğunun Bergama’ya gelmediğini duymuşuzdur. İzmir’e bir saatlik uzaklıktaki tarihi bir kente insanların gelmemesi bizleri üzüyor. Belediye Başkanımız ile birlikte yaptığımız görüşmede böyle bir aktivitenin kararını aldık. Artık turizm dediğinizde sadece dışarıdan gelen turistler değil özellikle bizim gibi yerleşim yerlerinde iç turizmin ne kadar önemli olduğunu son dönemde yaşanan gelişmeler ile çok iyi gözlemleyebiliyoruz” diye konuştu.

Ürper “Bergama’nın ismini öne çıkarmak istiyoruz. O insanlar buraya geldikten sonra iş artık burada yaşayan esnafımıza, ticaret ile uğraşan insanlara kalıyor. O insanların burada ihtiyacını ne kadar çok karşılarsak ileride Bergama’ya gelecek insanların sayısının artacağına inanıyorum. Bu proje ile Bergama’ya gelecek olan insanların esnafımızdan alışveriş yapmalarını, yemek yemelerini temenni ediyoruz” dedi.

Gönenç ve Ürper’in konuşmalarının ardından soru – cevap bölümüne geçildi. Basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan Bergama Belediye Başkanı ve Bergama Ticaret Odası Başkanı, turizmcilerin projeye ilişkin önerilerini de dinledi. Projeye tam not veren turizmciler ve esnaf odaları temsilcileri, projenin amacına ulaşması ve sektörün hareketlenmesi için ellerinden gelen katkıyı koyacaklarını belirttiler.

1307, Cuma, 02 May 2014

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica