5.0/5 derecelendirme (1 oy)

BURHANİYE BELEDİYESİNDEN BAYANLARA SAĞLIK PANELİ

Tüm hizmetlerinde “önce insan” ilkesi ile hareket eden Burhaniye Belediyesi’nin sağlık eğitimleri kapsamında Prof. Dr. M. Şükrü Aktan ve Prof. Dr. M. Onur Demirkol Burhaniyelilere Meme ve Tiroit kanseri hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz cumartesi günü saat 13.00’de Burhaniye Belediyesi Reha Yurdakul Salonunda gerçekleştirilen Panele vatandaşlar yoğun bir katılım sağladı. Prof. Dr. Tarık Terzioğlu’nun da misafir olarak katıldığı panelde Açılış Konuşmasını Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova yaptı.

Başkan Akova konuşmasında “Demek Karakaş Yağcı’nın organize ettiği panelimize öncelikle hoş geldiniz. Sağlık olmazsa hiç bir şey olmaz. Konuşmacılarımız kendi alanlarında en iyileri. Bu panelin hepimiz için çok iyi olacağına yürekten inanıyorum” dedi. Konuşması sırasında Cumhuriyet Halk Partisinin meclis listesinden bahsederek 25 meclis üyesinin 9 tanesini kadınlardan seçtiklerini belirten Başkan Akova “Burhaniye’ye hanımeli değecek” dedi. Başkan Akova konuşmasının ardından Konuşmacılara plaket ve hediyeler sundu.

Meme Kanseri ve Tiroit kanseri ile ilgili sorunlara cevap bulma ve tedavi yöntemleri üzerine gerçekleştirilen Panelde Amerikan Hastanesi Genel Cerrahı Prof. Dr. M. Şükrü Aktan Meme Kanseri konusunda bayanları bilgilendirirken Ben öncelikle Burhaniye de sizler ile birlikte olmaktan çok mutluyum. Bildiğiniz gibi meme kanseri bayanlarımızın korktuğu bir hastalıktır. Ben sizleri sıkmadan, korkutmadan bu hastalığı nasıl teşhis ederiz tedavi yöntemleri nelerdir önce bunları bilmeliyiz. Hepiniz kendi kendinizin doktoru olarak ilk muayenelerinizi sizler yapmalısınız. Ancak bunu yaparken sırt üstü yatarak yapmalısınız meme etrafını sıkmadan elinizle yoklayarak herhangi bir kitle olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, memografi yılda bir kez mutlaka çekilmeli, erken teşhis ile bu hastalığın tedavisi mümkün önce sizler kendi kendinizin doktoru olmanız gerekir diyerek bayanları görsel olarak meme kanseri konusunda bilgilendirdi.

Bir diğer kanser türü olan Tiroit kanseri ve tedavileri konusunda yine görsel olarak bilgilendirmeleri Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Moleküler Görüntüleme Bölümü Prof. Dr. M. Onur Demirkol bilgiler verdi. Meme kanseri ve Tiroit kanseri konularında izleyicilerin sorularını cevaplayan konuşmacılar hazırlanan muayene odalarında bayanların muayenelerini yaparak kendilerine uygulanması gereken konular hakkında bilgiler verdiler.

1793, Salı, 04 Mart 2014

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak. Seçmeli giriş aşağıdadır.

Yandex.Metrica